Thursday December 13th 2018

Inteligentne soczewki kontaktowe

One… nagrywają!

To nie jest surrealistyczny żart. Trwają pracę nad wytworzeniem czegoś, co można umieścić w oku po to, aby nagrywało. Firma Sony już wie, jak stworzyć inteligentne soczewki kontaktowe, które będą nagrywać to, co widzi ich właściciel. Będą obsługiwane odpowiednimi mrugnięciami, a więc mogą być niewidoczne dla rozmówcy. Z informacji, jakie zostały wydane przez firmę Sony wynika, że aby włączyć rejestrację wideo, należy wykonać nienaturalne mrugnięcie.

 

Soczewki kontaktowe jak komputer

Pomysł na stworzenie takiej soczewki kontaktowej został już poruszony przez inne gigantyczne firmy: Samsung i Google pracowały nad pomysłami, jednak obie te firmy nie doszły do niczego, co można byłoby ogłosić publicznie. Ich soczewki wymagały połączenia ze smartfonem, który byłby wykorzystywany do przechowywania i przechwytywania obrazów. Sony udaje się w kierunku bardziej inteligentnym, takim, dzięki któremu soczewki kontaktowe będą sobie same radziły z zapisem danych.

Pomysł jak na razie mówi o tym, że z boku soczewki (aby nie przysłaniać pola widzenia), będzie umieszczona miniaturowa kamera. W szkle będzie również miejsce na usadowienie pamięci oraz anteny, która przesyłałaby bezprzewodowo informacje przeprowadzane przez równie miniaturowy procesor, który kontrolowałby pracą układu. Ciekawe, czy firma sony znajdzie rozwiązanie w przypadku gdy procesor będzie się przegrzewał.

 

Soczewki będą mogły funkcjonować dzięki czujnikom pizoelektrycznym. Czujniki te będą mogły rozpoznawać zmiany w ciśnieniu oka, jego przyspieszeniu, czy temperaturze. Dzięki tym cechom, soczewka bez problemu wychwyci ruch oka, a co za tym idzie, odpowiednio zaprogramowane komendy, takie jak automatyczna stabilizacja obrazu, czy autofocus.

inteligentne soczewki kontaktowe potrafią nagrywać

 

W przyszłości zero prywatności

Przyszłościowe rozwiązania elektroniczne dążą ku minimalizacji. Wystarczy spojrzeć na to, jak bardzo zmieniły się gabaryty komputerów na przestrzeni lat. Z ogromnych, wielkością porównywalnych z budynkami, do mikro czipów. Podobnie jest z kamerami, zarówno tymi kinowymi, jak i zwykłymi, nagrywającymi obraz audiowizualny. Artykuł o soczewce rejestrującej obraz wydaje się to potwierdzać. Czy pomysł spodoba się ludziom? Z pewnością nie będą oni wiele do gadania, a firmy takie jak Sony, wzbogacą się na ograniczaniu prywatności.

 

 

Więcej informacji o soczewkach

More from category

Ciekawe pomysły na prezenty świąteczne – wyjście do kina
Ciekawe pomysły na prezenty świąteczne – wyjście do kina

Kino to jest uniwersalne miejsce – możemy tam pójść z dziewczyną, z dziećmi, z żoną, z rodziną czy po [Read More]

Pages

Interesting Sites

    Archives